Кальян підвищує тиск чи знижує

17.11.2017

Фото Кальян підвищує тиск чи знижуєБагато курці для зниження потенційної шкоди для здоров’я повністю або частково відмовляються від сигарет, переходячи на альтернативні форми куріння. До таких форм належить і кальян. Підвищує тиск або підвищує ризик розвитку гіпотонії цей спосіб куріння, ми роздивимось нижче. Ми також проаналізуємо, чи дійсно куріння кальяну може принести користь організму, і охарактеризуємо основні фактори ризику, актуальні для любителів кальяну.

 1. Кальян і сигарети: основні відмінності
 2. Користь від куріння кальяну – чи є вона?
 3. Що відбувається з тиском під час куріння кальяну?
 4. Потенційні фактори ризику
 5. Висновок

Кальян і сигарети: основні відмінності

Перш ніж говорити про відмінності сигарет, а також сигар і люлькового тютюну і кальяну, варто згадати про основний схожості. У будь-якому випадку – і при палінні сигарет, і при викурюванні кальяну – мова йде саме про вдиханні диму, утвореного при високотемпературному розкладанні тютюнового листа з різними домішками.

І в сигаретах, і в курильних сумішах для кальянів використовується тютюн. Але в кальянних сумішах тютюн комбінується з різними добавками (патока, цукор, мед, синтетичні сполуки), тому абсолютне зміст тютюну на одиницю маси у них менше.

Кальянная суміш відрізняється більшою вологістю, тому для її «розкурювання» потрібне зовнішнє джерело тепла. При курінні кальяну тютюн не тліє, як у випадку з сигаретою: активні компоненти, включаючи нікотин, випаровуються з тютюнового листа при відносно низькій температурі (трохи більше 200 °С).

Склад тютюнового диму теж відрізняється від складу диму, який утворюється при тлінні тютюну в сигареті. В ньому практично повністю відсутні такі продукти згоряння, як сажа та смоли, а також багато альдегіди – вони екстрагуються з листа тільки при дуже високій температурі.

Дим при фільтрації через воду значно охолоджується і втрачає частина водорозчинних компонентів. В результаті частково компенсується негативний вплив на слизові оболонки.

Як бачите, різниця між цими способами куріння є, і вона дуже значна. Але чи так вона велика, щоб вважати кальян безпечним? Це питання ми проаналізуємо нижче, а також розберемося, як саме пов’язні кальян і тиск.

Користь від куріння кальяну – чи є вона?

Деякі любителі стверджують, що кальян і знижує тиск і стрес знімає і нормалізує кровообіг, і, взагалі, шкода від нього відсутня (у всякому разі, якщо порівнювати з цигарками). Чи Так це насправді?

Відразу обмовимося: велика частина медиків вважає користь від куріння кальяну якщо не повністю вигаданою, то досить умовною. До відносно корисним ефектів можна віднести:

 • зниження нервової напруги (ефект можна порівняти з ефектом від викурювання трубки, декількох сигарет або вживанням невеликої дози алкоголю);
 • розслаблення голосових зв’язок;
 • деякий позитивний вплив на бронхи і трахею (при додаванні в воду екстракту евкаліпта та інших ефірних масел і мінімізації кількості тютюну в курильних сумішах).

Тобто кальян можна легко замінити звичайною інгаляцією: так і позитивний ефект буде більш виражений, і факторів ризику буде значно менше.

Шкода від кальяну, навпаки, цілком очевидна:

 • незважаючи на те що процес екстрагування активних речовин з тютюнового листа відрізняється, палить все одно отримує велику кількість алкалоїдів і канцерогенів;
 • паралельно з продуктами розкладання тютюнового листа людина вдихає і чадний газ з усіма негативними наслідками;
 • нарешті, важливий і обсяг токсинів, що надходять в організм. За різними оцінками, викурювання однієї порції кальянной суміші еквівалентно викурювання від половини до цілої пачки сигарет.

Таким чином, примарна користь від куріння кальяну супроводжується цілком відчутним шкодою. Так що нам залишилося лише з’ясувати, як впливає на тиск кальян, і що можна зробити, щоб мінімізувати негативний вплив на організм.

Що відбувається з тиском під час куріння кальяну?

 

Головне питання, яке цікавить багатьох курців, – тиск від кальяну підвищується чи знижується?

Практично завжди кальян підвищує тиск, і ось чому:

При викурюванні тютюнової суміші в легені, а потім в кров надходять нікотин та інші алкалоїди.
Під впливом цих речовин, розтягнутим у часі (курять досить довго, довше, ніж сигарету), знижується еластичність судинних стінок.
Судини поступово звужуються, їх просвіт зменшується, що призводить до підвищення артеріального тиску.
При разовому використанні підвищення АТ може бути короткочасним, але систематичне куріння призводить до того, що тиск від кальяну росте швидко і зберігається на високому рівні дуже довго. Причиною часто стають незворотні зміни в структурі судинних стінок.
Свою роль грає і чадний газ. Потрапляння великих кількостей цієї речовини в кров також провокує зростання АТ та інші негативні симптоми.

Якщо все так очевидно, то чому, взагалі, виникає питання про те, кальян підвищує або знижує тиск? Вся справа в інтоксикації організму:

При курінні кальяну у кров потрапляє цілий «букет» токсинів.
Іноді їх вплив викликає симптоми, які багато плутають з різким пониженням тиску.
Спроба усунути ці симптоми народними засобами або медикаментами тільки погіршує стан: насправді тиск додатково підвищується.

Потенційні фактори ризику

Як же зробити так, щоб тиск після кальяну швидше приходило в норму? Для цього варто виключити фактори ризику:

 • зменшити частоту куріння, якщо не виходить повністю відмовитися від звички;
 • вибирати тютюнові суміші зниженою фортеці;
 • відмовитися від куріння кальянів на вині і іншому алкоголь.

Бажано також дотримуватись правил особистої гігієни, використовуючи одноразовий мундштук. На тиск це не впливає, але від інфекційних захворювань вбереже!

Висновок

Відповідь на питання, винесене у заголовок, однозначна: тиск від кальяну підвищується, нехай і не так, як від звичайних сигарет. Куріння тютюну в будь-якій формі не приносить відчутної користі організму, тому людям, що мають проблеми з АД, варто звести до мінімуму вплив цієї шкідливої звички.

Написати коментар