Кальян і вейп — шкода для здоров’я

03.09.2017

Куріння кальянів стало популярним способом розслабитися і поширене повсюдно — його можна замовити в барі або «забити» вдома самому. Бум «домашніх» кальянів недивний: часто відвідувати заклади не кожному по кишені, тому «домашній» кальян швидко окупається. Та й процес приготування досить простий: воду — в колбу, тютюн — у чашу, зверху — вугілля готове.

Завдяки своїй доступності та поширеній думці про нешкідливість, такий вид відпочинку став дуже популярний. Різноманітні смаки, густий дим, вируюча вода в колбі — все це додає атмосферність простим посиденьок з друзями. Однак, не варто забувати, що в будь-якому тютюні (для кальяну або для сигарет) містяться шкідливі для організму речовини, які осідають у легенях в процесі куріння і негативно позначаються на здоров’ї.

Мода на кальяни поступово переходить у моду на вейпы. Це портативна електронна сигарета, вона ж «вапорайзер» (від англійського vapourizer). В ній відбувається випаровування ароматизованої рідини, у складі якої є нікотин. Все це підноситься як нешкідлива альтернатива не тільки сигарет, але і кальяну, а так же як спосіб відмови від куріння. Основний аргумент — відсутність процесу горіння. Зараз це називають цілої вейп-культурою, але, все-таки, це просто пускання диму в очі в прямому і переносному сенсі.

Шкідливий кальян і вейп для здоров’я?

У кальяні тютюн не горить, як у сигаретах, а виділяє пар від просочення тютюну. Курець позбавлений більшої частини шкідливих речовин, що утворюються в процесі горіння. Наприклад, в сигаретах їх понад 4000! Однак, не можна назвати це невинною розвагою.

Що входить до складу тютюнової суміші для кальяну?

  • Листя тютюну
  • Цукровий сироп (або «патока»)
  • Гліцерин
  • Консерванти
  • Ароматизатори

Отже, подивимося, що отримують легкі в процесі куріння кальяну:

Нікотин — сильний нейротоксичний отрута, що викликає звикання, а також згубно впливає на багато систем організму (дихальну, травну, репродуктивну та ін). Миттєво викликає почастішання серцебиття, підвищення тиску, що негативно позначається на судинах. Особливо судинах головного мозку. В кальянному тютюні нікотину менше, ніж в сигаретах: до 0,6% у популярних табаках для кальянів проти 0,6-3% в сигаретах. Якщо курити кальян нечасто, то нікотину від кальяну отримаєте значно менше. Але все одно ця доза буде далеко не корисною.
Смоли — хоч і в невеликих кількостях, але все ж, присутні в кальянному тютюні і потрапляють в легені, забруднюючи їх. Так, частина смол залишається в колбі, але частина все одно проходить в легені.
Оксид вуглецю — продукт горіння вугілля при курінні кальяну. Зауважте, горіння вугілля, а не тютюну. Сприяє розвитку кисневого голодування серця і мозку, витісняючи кисень. При цьому посилюється навантаження на серцевий м’яз, збільшується частота її скорочень. Велика кількість чадного газу, що потрапив в організм, викликає нудоту, головний біль, непритомність. Все це — симптоми отруєння чадним газом, знайомі людям, які вперше спробували кальян або переборщили з ним.
Гліцерин. Це натуральне речовина і нешкідливо для організму. Але при перегріві понад 300 грудусов з гліцерину виділяється канцероген — акролеїн.
Ароматизатори — ще одна «темна конячка» в складі курильних сумішей. Не можна сказати однозначно, вони шкідливі або корисні, все залежить від конкретного ароматизатора. Один з популярних ароматизаторів, які надають вершковий смак — діацетил — викликав справжній скандал на американській фабриці з виробництва попкорну. З-за високої концентрації цієї речовини в повітрі працівники фабрики отримали масове отруєння. Якщо використовуються натуральні ароматизатори, але ніякої шкоди вони не несуть.
Консерванти, як і ароматизатори, не всі шкідливі. Наприклад, цукор — натуральний консервант. Потрібно дивитися конкретний консервант на упаковці.

Вейп: шкідливий чи ні?

Склад рідин для вейпов ми беремо з упаковок і офіційних сайтів виробників. У рідинах сумнівного походження можуть міститися інші речовини, не зазначені в складі.

Компоненти рідини для вейпа:

  • Пропіленгліколь
  • Гліцерин
  • Нікотин
  • Ароматизатори
  • Вода

Що потрапляє в легені з вейпа?

Поліпропіленгліколь — безбарвне органічне з’єднання. Може викликати подразнення дихальних шляхів і сильну алергію. При помірному вживанні не завдає шкоди здоров’ю.
Нікотин — сильний нейротоксичний отрута, як вже говорили. У рідинах для вейпов нікотину міститься стільки ж, скільки в сигаретах — близько 6мг на 1г суміші. За відгуками, один «парильщик» в середньому викурює 10г суміші на тиждень, а це нікотину 60мг. Що за нікотину дорівнює приблизно 50 сигарет.
Гліцерин. Це натуральне речовина і нешкідливо для організму, якщо не перегрівати. При перегріві понад 300 градусів виділяється канцероген — акролеїн.
Ароматизатори і консерванти ми розібрали вище
Оксид вуглецю і смоли практично відсутні

Гліцерин, харчові ароматизатори і консерванти відносно безпечні для прийому всередину, але дія від вдихання цих речовин поки що недостатньо вивчено. Відсутні дослідження, які вказують, що попадання цих речовин в легені не завдає шкоди здоров’ю

Кальян і вейп: шкода чи користь?

Напевно, порівнюючи один кальян і один вейп за выделнию шкідливих речовин, потрібно віддати належне вейпу — при його вживанні немає згорання вугілля, курець отримує багато менше чадного газу. Однак, враховуючи особливості вживання вейпа, і в ньому є свої істотні мінуси.

В обох способах куріння організм отримує великі дози нікотину з супутніми компонентами сумішей. Цих речовин значно менше, ніж отримує завзятий курець звичайних сигарет. Але ці речовини є і вони потрапляють в легені, які все-таки призначені для дихання повітрям. Зрозуміло, що ніякої «дим» або «пар» нічого хорошого для легких не принесуть. Користь від кальянів і вейпов може бути лише одна — допомогти кинути палити цигарки. Все інше — шкода.

 

Що шкідливіше вейп або сигарети?

За змістом шкідливих речовин, однозначно, сигарети шкідливіше. Ми розташували ці кошти куріння у міру зменшення шкоди так: сигарети, кальян, вейп. Однак це дуже умовно. Потрібно враховувати частоту і кількість куріння. Парити вейп кожен день без зупинки або палити одну сигарету на день? Одна сигарета завдасть менше шкоди. Однак, якщо порівняти пачку сигарет в день і таке ж по часу куріння вейпа, то вейп однозначно виграє. Кальян взагалі багато курять 1-2 рази на місяць, зрозуміло, що з курінням сигарет це не йде ні в яке порівняння.

З приводу чуток про те, що кальян шкідливіше сигарет, можемо сказати одне — це лож. Цікаве відео про порівняння кальяну і 100 сигарет. Звичайно, відео зняв кальянщик, але досвід дуже показовий.

Чому вейп — погана заміна кальяну?

Вейп — портативний девайс, який не вимагає підготовки до вживання. Він завжди з собою — дістав і закурив. Вейп можна палити в місцях, заборонених для куріння, йдучи по вулиці, в перервах на роботі, вдома, так хоч постійно — це ще одна шкідлива звичка, підкріплена психологічною залежністю. Вейп курять постійно і скрізь. Кальян робиться, як правило, ввечері, після роботи, для компанії людей, тобто концентрація продуктів випаровування при викурюванні однієї кальяну на одну людину — не більше, ніж за день куріння вейпа.

 

Вейп замість сигарет

От замінити куріння сигарет вейпами однозначно варто, якщо не виходить просто кинути курити. Шкоди організму значно скоротиться, близькі люди перестануть бути пасивними курцями. Головне — тримати цей процес під контролем, щоб одна залежність не плавно перейшла в іншу.

 

Чи викликають кальян і вейп залежність?

Ліванські вчені вели дослідження і зробили висновок: 90 % людей, що палять кальян до 3-х разів на тиждень і 60 % людей, що викурює від 3 до 6 кальянів в тиждень, не мають нікотинової залежності. Аналогічно йдуть справи з вейпами. У помірних кількостях фізичну залежність не викликають ні вейпы, ні кальяни.

Інша справа — психологічна залежність. Відпочинок з кальяном для багатьох став традицією. Вже мало молодих людей може просто посидіти в кафе або на природі, на березі річки без куріння кальяну. Вейперы димлять девайсами на протязі усього дня: це переходить з простого захоплення в традицію, що заповнює порожній час. При такому способі життя тяга подиміти виробляється швидко, а це вже недалеко від залежності.

 

Варто палити вейп або кальян?

Як ми вже з’ясували, що це шкідливо для здоров’я, рівно так само, як стояти в пробках і дихати вихлопними газами, вживати алкоголь. Вихлопних газів не уникнути, а ось зменшити шкоду здоров’ю не вживаючи алкоголь і кинувши палити, в наших силах.

Безперечно одне — медичні дослідження показали, що куріння сигарет і надмірне куріння кальяну підвищує ризик онкозахворювань та хронічного бронхіту. Напевно і з вейпами не все так «солодко», як здається, тільки досліджень поки що недостатньо. У США і багатьох країнах Європи починають забороняти куріння вейпов і продаж особам, які не досягли 18 років, т. к. «подсаженные» на вейп підлітки частіше переходять на куріння сигарет.

Єдиний випадок, коли ми можемо рекомендувати куріння вейпов або кальянів — якщо ви курець зі стажем і хочете зменшити шкоду і зовсім кинути палити. В інших випадках Краще рішення — відмовитися від куріння взагалі, однак, кожен вирішує сам для себе. Будьте здорові!

Написати коментар